Компанія SENNEBOGEN (Німеччина) — розробник та виробник вантажопідіймальної та перевантажувальної техніки (з досвідом роботи понад 50 років), у т.ч. портових мобільних кранів та гідравлічних стрілкових перевантажувачів-маніпуляторів — найширший модельний ряд. Сьогодні основним засобом виробництва пострадянських портів є портальний кран. Проте останнім часом позиції цього виду перевалочної техніки дещо похитнулися. Загальна тенденція, яка, за традицією, повільно, але неухильно приходить до нас із Заходу — це все більше використання спеціалізованих видів перевантажувальної техніки.

Зупинимося на двох видах сучасної перевантажувальної техніки, питома складова яких у парку портового обладнання стає дедалі вагомішою. Це мобільні портові крани та гідравлічні стрілкові перевантажувачі-маніпулятори (Handling Machine), які частково або повністю замінюють портальні крани.

Переваги мобільної техніки закладені в самій її назві. Насамперед це мобільність, тобто можливість використання однієї одиниці техніки на різних причалах та в тилу, можливість переміщення з одного вантажного району до іншого, за необхідності — швидка евакуація.

Друга перевага випливає з першої — це можливість скорочення перевантажувальної техніки. При грамотному плануванні завантаження техніки один портовий мобільний кран замінює щонайменше 3 портальних. Достатньо мати необхідний мінімум одиниць кранів максимально необхідної для кожного конкретного порту вантажопідйомності, які можна використовувати на найважчих роботах на різних ділянках. Інші крани можуть бути нижчими за ранг. Відповідно, такий парк техніки буде використано з вищим ККД.

У Європі частина сучасних портів уже працює без портальних кранів, використовуючи, лише мобільну техніку. Гідравлічні стрілкові перевантажувачі-маніпулятори (Handling Machine). Перші перевалочні машини такого класу були отримані шляхом модифікації екскаватора, а саме заміни землерийної стріли на перевантажувальну та використанням спеціальних вантажозахоплювальних видів навісного обладнання. Більшість компаній і сьогодні продовжують виробництво перевантажувачів, збираючи їх зі стандартних екскаваторних компонентів. У будь-якому випадку, використання, навіть, таких машин — це, безумовно, крок уперед. Але в порівнянні з продукцією компанії SENNEBOGEN, що випускає спеціалізовані навантажувачі зі спеціально спроєктованими та виготовленими посиленими компонентами, модифіковані екскаватори однозначно програють, тому, що створювалися для землерийних робіт, і за статистикою мають значно більше відмов. Шасі, поворотний механізм, гідронасоси, компонування таких машин спочатку розраховувалися під інші навантаження.

Як відомо, спеціалізована техніка, за інших рівних умов, завжди перевершує універсальну за техніко-економічними параметрами. Це стосується переважно надійності, економічності, загального ресурсу машини. Спеціалізовані перевантажувачі-маніпулятори розраховані на цілодобовий режим експлуатації за умов високих навантажень протягом тривалого часу з мінімальними технологічними зупинками. Залежно від передбачуваних завдань та умов роботи, кран або гідравлічний перевантажувач може бути оснащений обладнанням:

  • гідропідйомник кабіни оператора;
  • портал або пілон — елемент конструкції між ходовою та поворотною частинами машини;
  • широкий спектр навісного обладнання (грейфери для сипучих матеріалів, пелюсткові, лісозахоплювальні, напівавтоматичні пристрої для целюлози, bigbag, пакетованого пиломатеріалу, магнітні шайби, ножиці тощо).

Відмінні риси перевантажувачів-маніпуляторів SENNEBOGEN:

  • висока точність управління переміщенням вантажу;
  • висока продуктивність;
  • в більшості випадків нема потреби залучення допоміжних робітників-стропальників, сигнальників;
  • широкий вибір навісного устаткування;
  • вищу якість завантаження суден;
  • мобільність;
  • можливість використання однієї машини на причалі та в тилу;
  • навантаження/розвантаження суден до 50 000 т, залізничних вагонів, автотранспорту, робота на складі.

Гідравлічні стрілкові перевантажувачі SENNEBOGEN вже добре відомі у світі. Їхні переваги при переваленні великих обсягів вантажів не викликають сумнівів у фахівців, у т.ч. на теренах пострадянського простору.

Порти та стивідорні компанії Новоросійська, Єйська, Ростова, С.-Петербурга, Саратова, Риги, Клайпеди, Таллінна, Поті, Архангельська, Мурманська, Одеси, Миколаєва вже зробили свій вибір.

У нас ці машини найбільш популярні при переваленні сипких вантажів, металобрухту, лісу в колодах. У далекому зарубіжжі, плюс до цього, їх активно використовують із різними спеціалізованими напівавтоматичними захопленнями (BigBag, целюлоза, пакетований ліс, металопрокат тощо). Ці машини дуже поширені в Європі, а також у нашого найближчого сусіда Чорного моря — Туреччини, представлені в Америці, Японії, країнах Азії.

Машини можуть бути різноманітного компонування: на колісному або гусеничному шасі, стаціонарні, на порталі тощо. Силова установка може бути, як дизельною, так і електричною. Зокрема, у порту Поті в Грузії працюють дві машини з електродвигунами, встановлені на портали від портальних кранів. У результат такого рішення отримані наступні переваги:

  • машини вписалися в технологічний ланцюжок без додаткових витрат із переобладнання причалу;
  • машина, як і портальний кран, може, працювати на розвантаженні/навантаженні двох з.д. ниток, але з вищою продуктивністю.
  • Орієнтовні значення продуктивності перевантажувачів:

    Перевантажувач середнього класу близько 60 т здатний під час завантаження суден перевалювати на добу до 3000 — 4000 куб.м круглого лісу; 2800 т металобрухту; 5000 т вугілля.

    Машина меншого рангу 22 — 27 т — до 1200 т на завантаженні-вивантаженні автотранспорту та залізничних вагонів.

    Машини великого класу — масою понад 100 т із вильотом стріли до 30 м здатні перевалювати понад 15 000 т на добу.

    При цьому судновласники нерідко воліють користуватися послугами стивідорних компаній, що використовують перевантажувачі-маніпулятори не тільки через швидкість навантаження, але й завдяки високій якості. Зокрема, при завантаженні лісу та металобрухту на судна досягається велика щільність завантаження порівняно з кранами.

    Беручи до уваги той факт, що портальні крани, що несуть, поки що основне навантаження по перевалці вантажів у портах, у переважній масі або вже виробили свій проєктний ресурс, або близькі до цього, для збереження (тим більше для розвитку) пропускної спроможності порту в будь-якому випадку потрібні капітальні вкладення в розвиток засобів виробництва. У такій ситуації економічна доцільність витрат на придбання нових сучасних видів перевантажувальних машин є ще більш очевидною. Іншими словами, фінансові вкладення неминучі, питання в тому, як найефективніше ними розпорядитися. Альтернатив не так багато:

    • ремонтувати існуючий парк обладнання;
    • замінювати старі портальні крани на нові;
    • замінювати портальні крани більш сучасні види перевантажувальної техніки.
  • Зрештою, одним з основних критеріїв вибору того чи іншого засобу виробництва є економічна доцільність вкладення інвестицій та термін їхньої окупності.