Історія виробництва підйомно-транспортного та перевантажувального обладнання налічує безліч проривів, кожне з яких виводило цю сферу діяльності на принципово новий ступінь розвитку. Масштабні відкриття — відмінна риса найбільш відомих на світовому ринку компаній, але складові успіху в кожного з власників відомих торгових марок різні. З «рецептом» успішної діяльності компанії SENNEBOGEN, яка понад 50 років спеціалізується на розробці та виробництві перевантажувальної техніки, ознайомився наш спеціальний кореспондент журналу «Морські порти» Вероніка Зотова, відвідавши головне підприємство компанії у м. Штраубінгу (Баварія, Німеччина). Подробиці — в інтерв’ю генерального директора компанії SENNEBOGEN паном Еріком Зеннебогеном мол. нашому кореспондентові.

Пане Зеннебогене, понад півстолітня історія існування компанії буквально змушує запитати — з чого все починалося?

Компанія SENNEBOGEN — сімейне підприємство, засноване 1952 року Еріком Зеннебогеном-старшим, який і сьогодні бере активну участь у виробленні стратегії її розвитку. Якщо дотримуватися хронології подій, то першим продуктом компанії став розроблений і випущений в 1953 ручний навантажувач, попит, на який був настільки великий, що незабаром ці машини почали випускатися на серійній основі. У цей час сформувався девіз, якому компанія слідує й сьогодні: «до досконалості через інновації». Наслідуючи принципи максимально швидкого втілення в життя будь-яких інноваційних ідей, в 1957 році компанія випустила перший канатний екскаватор. (Через три роки було зібрано вже 1000 подібних машин.) У 1964 році компанія SENNEBOGEN виготовила перший гідравлічний екскаватор, а через короткий проміжок часу — в 1969 році відбулася презентація першого у світі повністю гідравлічного канатного екскаватора, на якому вперше в історії екскаваторобудуванні застосований перемикач функцій лебідки. Але вже в 1980 році, як чергова інноваційна розробка застосовується нова конструкція стріли — вона стає повністю гідравлічно-керованою, що для того періоду часу було технічною революцією. Останні 20 років компанія «тримає курс» на глобалізацію своєї діяльності з виробництва вантажопідйомної та перевалочної техніки й зараз оперує більш ніж у 70 країнах — від США, де 2 роки тому було відкрито підрозділ компанії, до Австралії.

Пан Зеннебоген, Ваша компанія — одна з лідерів у галузі виробництва гідравлічних стрілкових перевантажувачів-маніпуляторів. Як розвивався цей напрям діяльності й на чому, на Вашу думку, базується успіх цих машин на світовому ринку.

З гордістю можу підтвердити — компанія є одним із провідних гравців на цьому сегменті світового ринку. І якщо перші гідравлічні перевантажувачі створювалися шляхом модифікації екскаваторів, то на початку 90-х років. минулого століття було ухвалено стратегічне рішення: розпочати виробництво абсолютно нових, вузькоспеціалізованих на перевалці вантажів машин. Наголошую, що вже на початковій стадії конструювання вони не мали нічого спільного з екскаватором. Гідравлічні перевантажувачі, що випускаються компанією SENNEBOGEN, — це машини, створені з «чистого листа» і призначені для максимально ефективного навантаження матеріалів. Сьогодні виробництво гідравлічних стрілкових перевантажувачів-маніпуляторів (що отримала назву «зелена лінія») наш основний бізнес. Подібного модельного ряду немає ні в кого з конкурентів: виробляється 18 різних моделей і модифікацій гідравлічних перевантажувачів власною масою від 21 до 150 тонн і вильотом стріли від 9 до 33 м. При цьому машини, що виходять за ворота підприємства, рідко однакові. У більшості випадків конструктивні особливості машини спочатку створюються під конкретні завдання. Понад те, потужний потенціал компанії багато в чому складався завдяки прагненню максимально задовольнити потреби клієнта. Одне з гасел, під яким працює компанія: наші думки, і дії сфокусовані на думках і потребах наших замовників. Будучи порівняно невеликим сімейним підприємством, компанія постійно обмінюється інформацією зі своїми споживачами та узагальнюючи досвід експлуатації машин, удосконалює їхню конструкцію. Компанія прагне не нарощувати кількісний оборот, а стабілізувати досягнуті позиції й лише після цього, отримувати максимальну кількість уроків з існуючої практики, розпочинати рух уперед.

Як правило, основним параметром при виборі перевантажувального обладнання є його ефективність. Які відмінні риси притаманні техніці під торговою маркою компанії?

Безумовно, висока продуктивність поряд із точністю управління переміщенням вантажу — відмінна риса наших машин, які продаються по всьому світу й успішно працюють у різних умовах — від низькотемпературних умов у Канаді до екстремальної спеки в Саудівській Аравії. Залежно від передбачуваних завдань та умов роботи кран (компанією також виробляються гусеничні крани масою від 80 до 180 т) або гідравлічний перевантажувач, може бути оснащений гідропідйомником кабіни оператора, порталом або пілоном, широким спектром навісного обладнання. Машини можуть бути встановлені на колісному або гусеничному шасі. Бути стаціонарними чи на порталі. Оснащені дизельними двигунами, і якщо машина стаціонарна або пересувається на невеликі відстані — електродвигунами. Весь модельний ряд зеленої лінії сертифікований. Як виробники, ми усвідомлюємо те, що наші машини працюють в умовах забруднення та запилення, високих і низьких температур. Й одна з основних відмінних рис нашої техніки — висока надійність. У тому числі при продажі машин у регіони з низькотемпературними умовами роботи за бажанням замовника перевантажувачі оснащуються так званим арктичним пакетом, у цьому випадку завод гарантує безперебійну роботу машини до мінус 30 градусів. Крім того, SENNEBOGEN допускає роботу своїх машин при швидкості вітру до 20 м/с. Ще один визначальний чинник — створення максимально комфортних умов роботи оператора. На наших машинах застосовується 5-ступінчаста система вентиляції та кондиціонування повітря й підігрів, підвищення шумоізоляції й т.д. Як приклад роботи компанії на російському ринку наведу місто Новоросійськ, де представлена ​​вся модельна лінійка машин SENNEBOGEN, від найменшої 821 й до найбільшої на сьогодні — 870, що працює в морському торговому порту. Цей гідравлічний кран-маніпулятор створювався цілком відповідно до побажань замовника. Машина обладнана 6 метровим пілоном (її загальна висота сягає 12 м). Висувна кабіна оператора має більшу в порівнянні зі стандартною площу скління. Кабіна обладнана спеціальною системою гідравлічного підйому, піднімається вгору на 3 м і висувається вперед на 2,6 м. Продуктивність крана-маніпулятора складає 2 робочі цикли на хвилину. Якщо уявити, що на машині висить металобрухтовий грейфер об’ємом 1 м куб., то за середньої щільності брухту 0,6 — 0,7 забезпечується підйом 700 кг. Й оскільки машина виконує 2 робочі цикли, за хвилину перевалюється майже 1, 5 тонни металобрухту. Зрозуміло, наші замовники хочуть усе більшої та більшої продуктивності машин. У цьому напрямку можливі кілька технічних рішень, над якими ми зараз працюємо.

Все перелічене вище не потребує коментарів, але все ж, чи є якісь основні речі у виробничій діяльності компанії?

Технології виробництва машин компанії SENNEBOGEN ґрунтуються на кількох базових принципах. По-перше, це проєктування на рівні мистецтва: компанія уникає застосування на своїй техніці складних інженерних рішень. По-друге — досягнення високої надійності машин за допомогою застосування компонентів від найкращих світових фірм-виробників, і третє це постійне вдосконалення конструкції наших машин. Повторюю: філософія будівництва всіх моделей і лінійок машин, що випускаються компанією — простота обслуговування за максимальної надійності. Намагаємося уникати застосування складних електронних компонентів (звісно, ​​це не стосується двигуна) для того, щоби техніка могла обслуговуватися в регіонах, де немає високопрофесійних сервісних служб. Безумовно, на сьогодні було б дешевше та ефективніше впровадити на наших машинах електронне управління, ніж виробляти їх суто електричними чи гідравлічними. Але щодня чую від замовників із різних куточків світу: «Будь ласка, пане Зеннебоген, залиште ваші машини такими, якими вони є — міцними та дуже простими в експлуатації».

— Разом із тим будь-яка машина, як би надійна й міцна не була, усе одно колись зламається…

Це твердження справедливе для будь-якого виробника. І головним у цьому випадку стає, як швидко, ефективно і просто, з мінімальними втратами ви зможете цю проблему усунути. Наші машини будуються за модульною системою. Вони можуть відрізнятися розмірами, масою, потужністю двигуна, вантажопідйомністю, але великі машини будуть складатися з тих же модулів, що й маленькі, що значно спрощує обслуговування, забезпечуючи взаємозамінність деталей. Крім того, машина скомпонована так, що, відкриваючи капот двигуна, усі деталі, механізми та вузли, що потребують щоденного обслуговування, виявляються «під руками» безпосередньо з рівня землі. Крім того, до кожної з придбаних машин додається сервісний каталог (в електронному вигляді). Він проілюстрований фотографіями, поруч із якими проставлений каталожний номер деталі. У разі потреби електронною поштою можна надіслати замовлення безпосередньо на завод. Плюс до цього покупець може купити так званий ремонтний набір. Це валізка з усім необхідним для ремонту електроланцюгів. Надійність роботи наших машин, окрім легкості обслуговування, забезпечується розвиненою мережею сервісних центрів компанії. (Продаж машин у Росії не починався доти, доки не було знайдено надійного партнера в особі ЗАТ «КВІНТМАДІ» і створено досить серйозну сервісну базу, що забезпечує післяпродажне обслуговування машин.) І головне, що зараз знаходиться у фокусі нашої компанії — це розширення географії сервісних центрів. Почавши у 2000 році роботу на російському ринку з одного представництва компанії в Москві, сьогодні відкриті представництва в Санкт-Петербурзі, Астрахані, Сургуті, діє сервісний центр у Новоросійську, що покриває потреби практично всього Південного федерального округу РФ. У найближчих планах відкриття сервісного центру на Уралі. Наші мобільні бригади (це доведено 14-річним досвідом роботи компанії «КВІНТМАДІ» в Росії) з’являються впродовж 24 годин у будь-якій точці РФ. Також проводиться безкоштовне навчання операторів управління технікою: за бажанням покупця в навчальному центрі в Москві чи безпосередньо на виробничому майданчику — місці роботи машини. При цьому ми не йдемо шляхом простого призначення нашого дилера на російському ринку, а контролюємо й направляємо його діяльність зі Штраубінга. При продажі кожної машини замовник офіційно уповноважений, минаючи дилера, з усіма проблемами звертатися безпосередньо на завод, і йому буде приділено належну увагу. На кожну з машин, що вийшла із заводу, починаючи з 90-х років, зберігається повне комп’ютерне досьє. Отримавши інформацію про заводський номер машини, можна простежити все, що з нею відбувалося за цей час.

Останнє питання. Існує таке поняття, як співвідношення ціни та якості. Що Ви можете сказати про ціну техніки, яку виробила компанія.

Не стверджуватиму, що компанія SENNEBOGEN виробляє дешеві машини. Але основним нашим параметром є якість, а закон говорить: якісна річ не може бути дешевою. Втім, наші ціни є цілком конкурентоспроможними на російському ринку, і це означає — покупець прийняв нашу продукцію. Вірить нам та нашим дилерам у всіх країнах, з якими ми співпрацюємо.