Перевалка вантажів, що злежуються, таких як соєве борошно, є складним завданням порівнюючи з перевалкою сипких вантажів, таких як зерно, оскільки тенденція до злежування робить розвантаження суден складною й ризикованою операцією. Для полегшення процесу, соєве борошно варто охолодити перед навантаженням або знизити вміст жирів. Однак проблема полягає не тільки в процесі вивантаження матеріалів, а й у їхньому зберіганні переважно на складах із плоским дном. Для полегшення забезпечення безпечного процесу розвантаження можна використовувати різноманітне устаткування. Це можуть бути машини циклічної дії, наприклад, грейферні перевантажувачі, або безперервної — механічні або пневматичні суднорозвантажувальні машини. Будь-яке обладнання має свої переваги та недоліки, які з’ясовуватимуться нижче. Більшість операцій передбачає постійне використання в трюмі ковшових навантажувачів або подібної техніки. Це робить роботу небезпечною, тому що легко можуть утворитися стіни з негативним нахилом і оператор у навантажувачі, може, опинитися під завалом вантажу. Пил також сильно ускладнює роботу й особлива увага має приділятися запобіганню вибуху пилової зависі. Головною проблемою є те, що не існує на 100 % ефективного рішення, яке б дозволило відмовитися від роботи людей у ​​трюмі судна. З метою краще зрозуміти процес розвантаження, обговоримо різні способи перевалки соєвого борошна.

 

Грейферний кран

Грейферний перевантажувач — у поєднанні з правильним грейфером і бункерами, машина, що найбільше використовується. Використання різних грейферів для кожного виду вантажу запобігає забрудненню та забезпечує безпеку. Істотним недоліком використання грейфера при перевалці соєвого борошна є складне і тривале його заповнення. Крім того, циклічну роботу складніше контролювати, оскільки це вимагає постійної уваги оператора. Вага цього обладнання досить велика, тому, що бункер, що використовується, повинен витримувати вагу вантажу.

 

Ланцюгові розвантажувачі

Ланцюговий розвантажувач — це механічна машина безперервного транспорту, яка використовується для роботи із сипучими вантажами. Перевага цієї системи є низька питома потужність, особливо у великих обсягах перевалки. При роботі із соєвим борошном можуть виникнути проблеми з подачею вантажу до конвеєра, крім того, існує тенденція утворення вирв у масі борошна. В доповнення до цього, машина не здатна підняти весь вантаж, через те, що вона повинна бути занурена в масу борошна на певну глибину, яка має бути зачищена пізніше іншим способом. У такому випадку потрібна робота ковшових навантажувачів у трюмі. Використання живильників, наприклад, скребків, також можливе, але, на жаль, це робить конструкцію важчою і значно дорожчою. Крім того, транспортування вантажу ланцюговими конвеєрами зі скребками спричиняє утворення пилу, що погіршує оглядові умови для оператора.

 

Гвинтові конвеєри та живильники

У гвинтових конвеєрах використовують живильники, які підносять вантаж до шнека. Такі машини підходять для роботи із соєвим борошном без інтенсивного використання трюмного навантажувача. Головними недоліками таких систем є ціна, вага, зношування та вірогідність заклинювання шнека при попаданні сторонніх предметів.

 

Пневматичні системи

Пневматичні розвантажувачі мають ті ж недоліки, що й ланцюгові конвеєри, але мають можливість вибрати з трюму весь вантаж. Всмоктувальна труба утворює вирву у вантажі, після чого навантажувач підштовхує матеріал до сопла. Прості пристрої, такі як ріжучий вузол, роблять вирву більше, але використання навантажувача все одно необхідно для забезпечення достатньої продуктивності.

 

Пневматичні системи з живильником

Ця система є комбінацією живильника шнекового розвантажувача та пневматичного конвеєра. Її перевага в тому, що живильник переносить вантаж безпосередньо до всмоктуючого сопла, запобігаючи заклиненню при попаданні сторонніх матеріалів. Дана машина, може бути обладнана пристроями, що дозволяють згинати всмоктувальну трубу (в коліні), що дає можливість проникнути в закритий підпалубний простір. Це обладнання також дуже екологічне, малошумне і зменшує кількість пилу, всмоктуючи його разом із вантажем. З метою запобігання заклинювання можливе застосування спеціального стрічкового шлюзового затвора. У такому разі в муці припустимий вміст сторонніх включень і це не призведе до жодних проблем, пов’язаних із заклинюванням шлюзового затвора.

 

Особливий випадок: біомаса

Крім перевалки харчових вантажів, існує ще одна сфера, у якій можуть отримати розвиток пневматичні системи — перевантаження біомаси. Нещодавно твердопаливна електростанція придбала пневматичний суднорозвантажувач із живильником для використання біомаси. Використання відновлюваних джерел енергії зараз підтримується урядом із метою зменшення використання «викопної» енергії та викидів оксиду вуглецю. Однак основною проблемою є те, що електростанція працює за високими екологічними стандартами та стандартами безпеки, що висуває особливі вимоги до обладнання. До того ж вантажі, що перевалюються, відрізняються, як за гранулометричним складом, так і за питомою вагою — легкий вантаж дуже важко обробляти грейферами, у тому числі й через суворі вимоги щодо обмеження виділення пилу. Завдяки своїм характеристикам пневматичний суднорозвантажувач із живильником був обраний для перевалки цього вантажу. Це перший пневматичний суднорозвантажувач для біомаси, встановлений на електростанції.