Кран-маніпулятор Sennebogen 870 M-KM у Санкт-Петербурзі.

Восени 2005 року ЗАТ «Четверта стивідорна компанія» та ВАТ «Морський торговельний порт Санкт-Петербург» реалізували свій перший проєкт із впровадження передової технології з перевалки матеріалів гідравлічним краном-маніпулятором.

Sennebogen 870 M-KM

Навесні поточного року, після попереднього порівняльного аналізу експлуатаційно-технічних параметрів сучасного перевалочного обладнання, було ухвалено рішення про закупівлю перевалочної машини нового покоління із гідравлічною системою управління. В умовах жорсткого тендеру фахівці порту та 4-ї стивідорної компанії зробили свій вибір — пропозиція поставки крана-маніпулятора Sennebogen 870 М-КМ максимально відповідає співвідношенню технічних параметрів, термінів та вартості постачання.

У результаті після розміщення завдання в травні 2005, машина була зібрана та підготовлена ​​до випробувань упродовж 3-х місяців, що для такого класу техніки — термін більш ніж короткий. Завдання для виробників було поставлено досить складне. Особливість машини, що нині вже працює, полягала в тому, що при максимальному вильоті стріли та висоті підйому вантажу більш як 20 м, замовнику потрібна машина компактна й маневрена, здатна проїжджати під порталами портальних кранів. Крім цього, було поставлено досить жорсткі умови щодо питомого тиску на причал (більшість портів, побудованих у СРСР, спроєктований за нормативами, що допускають навантаження — до 4 т/кв. м).

Здавалося б, одні побажання замовника перешкоджають виконанню інших. Однак, нинішній потужний потенціал компанії Sennebogen створювався саме завдяки прагненню максимально задовольнити потреби клієнта. Конструктори фірми Sennebogen завжди спиралися у своїх розробках та удосконаленнях на думку та бажання користувачів готової продукції.

У результаті, як це вже не раз, бувало, завдяки тісній співпраці фахівців Замовника, заводу Sennebogen та його російського представника — ЗАТ «КВІНТМАДІ», було створено машину оригінального компонування зі складових компонентів власного виробництва Sennebogen:

  • посилене колісне шасі, четверо виносних опор зі збільшеною площею опорних плит для мінімізації тиску на причал,
  • короткий пілон 1 м (елемент конструкції між ходовою та поворотною частинами машини),
  • вигнута стріла типу «банан» і грейферний ствол дозволяють працювати з грейфером на вильоті приблизно 25 м,
  • гідропідйомник кабіни дозволяє змінювати положення кабіни до 7 м уперед приблизно до 9 м за рівнем очей оператора. 

 

 

 

Виготовлений кран-маніпулятор Sennebogen 870 М-КМ має мінімальне для такого класу машин навантаження на причал. На кінцевий вибір продукції Sennebogen вплинули такі переваги як:

  • паливна економічність (відрив від потенційних конкурентів — близько 30 %),
  • найбільш зручне компонування,
  • простота обслуговування,
  • спеціальна вигнута стріла на посилених опорах, що дає додаткові можливості при завантаженні суден.

Заводські випробування крана-маніпулятора були проведені за участю представника Замовника на головному підприємстві компанії Sennebogen у місті Штраубінг (Баварія, Німеччина).

Після цього машина була доставлена ​​до морського порту Санкт Петербурга.

Нині кран-маніпулятор Sennebogen 870 М-КМ використовується насамперед для перевалки лісу в колодах, а також для генеральних вантажів.

Відповідно до побажань Замовника кран-маніпулятор Sennebogen 870 М-КМ обладнаний електронною системою індикації та аварійного відключення робочої системи при перевищенні допустимих навантажень. Ця система доповнює стандартну для Sennebogen гідравлічну систему обмеження вантажного моменту, що забезпечує запас 25 % від моменту перекидання.

Машину сертифіковано на відповідність Російським стандартам.

Додатковим аргументом на користь Sennebogen 870 М-КМ став той факт, що згідно з планами розвитку 4-ї стивідорної компанії, наступного 2006 року їм будуть потрібні потужніші перевалочні машини, встановлені на портал.

Sennebogen вже зараз готує до випуску наступну серію перевантажувальних машин Green Line — 880. За вантажними характеристиками ці машини не мають конкурентів: максимальна вантажопідйомність — 30 т, на вильоті 30 м — приблизно 8–9 т.

Sennebogen має також практичний досвід виготовлення машин адаптованих для роботи на порталі. Два такі крани-маніпулятори, зокрема, успішно експлуатуються в порту Поті (Грузія).

Це рішення може бути цікавим для багатьох портів на території СНД тому, що багато, хто з них мають схожі проблеми — обмежена до 4 т/кв. м навантаження на причал, дефіцит під’їзних шляхів та вільних майданчиків для роботи мобільних перевантажувачів та кранів-маніпуляторів. Крім того, при такому компонуванні машина комплектується електричним двигуном — менше витрат на енергію, більший ресурс, простіше та дешевше обслуговування, екологічна безпека.

Компанія Sennebogen вкотре переконливо продемонструвала свої можливості відповідати різним вимогам замовників оптимальними та економічно виправданими рішеннями. Для Sennebogen це вже давно стало традицією завдяки багаторічному досвіду виробництва перевантажувальних машин та кранів, а також гнучкості підходу до кожного поставленого завдання.

Ми сподіваємося, що цей проєкт, реалізований у Четвертій стивідорній компанії Морського порту Санкт-Петербург — лише перший крок для подальшої співпраці, і стане позитивним прикладом для поширення успішного досвіду інших портів і стивідорів Росії, СНД та інших країн.