У портовому місті Мерсін на турецькому узбережжі Середземного моря полюбляють експериментувати. Стивідорна компанія AHTAPOT Denizcilik перевалює великий обсяг насипних вантажів, вибираючи сучасну перевантажувальну техніку та жінок-операторів. Вантажооборот помітно збільшився, а робоча ситуація постійно покращується.

Оператор Зюбейде Памук впевнено та спокійно управляє джойстиками, встановленими в кабіні перевантажувача Mastercab. Кабіна оператора розташована на висоті 14 м над вантажівками, які безперервно підвозять боксит та розвантажують його в контейнери. Повністю контролюючи ситуацію, дівчина захоплює матеріал та перевантажує його в трюм судна «Юлія Ольдендорф» дедвейтом 60 000 тонн. Менш ніж за хвилину вона завершує робочий цикл та сигналізує наступному водієві, щоби він швидше підвозив матеріал. Водій невідкладно заводить вантажівку та не сперечаючись із Зюбейде підвозить матеріал. Жінка, яка впевнено справляється з 250-тонним перевантажувачем, заслуговує на повагу.

Продуктивність до 1500 т на годину

Великий перевантажувач SENNEBOGEN 880 EQ, який має величезний робочий діапазон — улюблена машина Зюбейде. Радіус дії становить 35 м і це дозволяє перевалювати вантажі на великі судна, такі як Юлія Ольдендорф. Необхідними грейферами Зюбейде та її колеги перевантажують вугілля, гіпс, зернові, тріску та цементний клінкер. За словами Еркана Доана, виконавчого директора компанії Ahtapot, на цьому перевантажувачі Зюбейде досягає продуктивності 1500 т вантажу на годину. Це набагато більше, ніж вдавалося кільком чоловікам.

На питання, чи є в такому разі жінки найкращими операторами, Доан заперечує, пояснюючи, що вони просто працюють інакше. Жінки бережніше ставляться з машинами та приділяють багато уваги роботам із технічного та сервісного обслуговування. Якщо для сервісних робіт потрібно багато часу, вони хочуть знати, у чому причина. «Чоловіки так не роблять, і ми раді, що жінки так сильно прив’язуються до машин», — повідомляє Еркан Доан. Зрештою, Зюбейде та її колеги доводять, що цілком здатні впоратися з чоловічою роботою, хоча в багатьох регіонах світу донедавна це було рідкістю.

«Нам потрібні жінки-оператори з багатьох причин. Наша компанія, яка була заснована в 1999 році, швидко зросла. На сьогодні штат співробітників складає 1500 осіб. Ми проти стереотипів, нам потрібні висококваліфіковані та вмотивовані співробітники різної статі», — додає Доан.

Зюбейде каже, що нагорі в кабіні оператора почувається найкраще. «Спочатку було відчуття, що я на кіностудії Universal Studios — машина здавалася нереально величезною. Я ніколи раніше не працювала на такому великому перевантажувачі», — зазначає вона. Згодом ця величезна техніка стала для дівчини звичною, тепер вона не хоче займатися жодною іншою справою. У кабіні з клімат-контролем дуже зручно працювати. До того ж вона виконує дуже важливе завдання в портовому вантажообігу.

Перевантажувачі швидші, ніж портові крани

Зюбейде пояснила, у чому різниця роботи на перевантажувачі порівнянно з підйомними кранами. Портові крани з канатними грейферами, на її думку, працюють надто повільно. На них вона встигала перевантажити лише половину того, що може зараз. Гідравлічним перевантажувачем вона дуже задоволена, оскільки він працює не, лише швидко, але й тихо завдяки електроприводу. Для транспортування на місце сервісного обслуговування до ходової частини перевантажувача підключається привідна станція Powerpack.

На питання, чому рішення про придбання перевантажувальної техніки було прийнято на користь 880 EQ, відповідає Еркан Доан: «Нам пообіцяли, що експлуатаційні витрати скоротяться майже вдвічі, а вантажообіг значно збільшиться. Й обіцянки не виявились порожніми, адже й те й інше справдилось. Техніка практично не вимагає технічного та сервісного обслуговування, у тому числі через застосування електроприводу. Озираючись назад, можемо впевнено стверджувати, що прийняте рішення було вірним. Перевантажувач дуже надійний та економічний», — підтверджує Доан.

Після 8-годинного робочого дня Зюбейде спускається з перевантажувача, проводить швидкий огляд, щоби переконатися, що все гаразд, тому що їй потрібно передати машину одній зі своїх колег Хюзюн, Пінар, Бенгю або Сені. Зюбейде з нетерпінням чекає завтрашнього дня, тому що робота в порту Мерсіна приносить їй величезне задоволення.