Сімейна компанія «SENNEBOGEN Maschinenfabrik GmbH» спеціалізується на розробці та виробництві різних видів, вантажопідйомної та перевантажувальної техніки. Нині одним із пріоритетних напрямків цієї компанії є серія Green Line, що включає гідравлічні повноповоротні мобільні крани-маніпулятори, призначені для перевалки лісу, труб, вугілля та інших навалювальних вантажів, переміщення і складування металобрухту, а також руйнування залізобетонних і металевих конструкцій. Варто зазначити, що в російській практиці ці машини часто називають також перевантажувачами металобрухту та лісу, лісонавантажувачами, грейферними перевантажувачами, кранами-маніпуляторами, навантажувальними машинами, перевантажувачами та навіть просто навантажувачами. Не претендуючи на істину в останній інстанції, а виключно з міркувань стислості, у цій статті ми будемо називати такі механізми перевантажувачами.

Отже, перевантажувачі SENNEBOGEN були розроблені спеціально для промислового перевантаження різних матеріалів і виявилися набагато ефективнішими за землерийно-транспортні екскаватори з модифікованими стрілами. Оригінальна кінематика таких машин SENNEBOGEN дозволила отримати раніше недоступну комбінацію великого радіуса дії та високої вантажопідйомності.

У 1996 році перевантажувачі SENNEBOGEN отримали нову торгову марку Green Line та фірмове забарвлення світло-зеленого кольору. Сьогодні перевантажувачі SENNEBOGEN представлені трьома десятками моделей із потужністю двигуна 75–400 кВт та з висотою підйому 7,4–35 м. Для них пропонуються кілька варіантів колісного та гусеничного шасі, що дають змогу адаптувати навантажувач до конкретних умов експлуатації. Поворотна платформа може бути встановлена ​​на металевий або бетонний пілон заввишки до 8 м. Вона може бути змонтована й на стаціонарній базі, а також на рейковому візку баштового крана або несучому мосту козлового крана. Передбачені різні стріли та рукояті,гідравлічні грейфери різних типів (для роботи з металобрухтом, деревиною, сипучими та штучними вантажами), які точно позиціонуються завдяки прецизійній гідравліці. При завантаженні металобрухту в прес або шредер оператор завдяки гарному огляду зверху за допомогою дистанційного керування, може, контролювати роботу і брухтопреробній машини. Перевантажувачі SENNEBOGEN здатні цілий рік працювати з великим навантаженням, по 20 годин на добу в портах, на залізничних станціях, на складах та полігонах із захоронення твердих побутових відходів. Ці машини вже добре відомі та гідно оцінені в Росії та СНД. Вони мають дуже хорошу репутацію, як високопродуктивні, надійні та економічні. Перевантажувачі SENNEBOGEN виготовляються у ФРН із використанням комплектуючих виробів відомих німецьких компаній: Deutz, ZF, Linde, Hydromatik, Bosch Rexroth та ін. Використання системи Hydro Clean для супертонкого очищення гідравлічного мастила в кілька разів збільшує інтервал між замінами мастила та фільтрів і суттєво підвищує термін служби машини. Низькі експлуатаційні витрати, зумовлені економією палива та тривалим терміном служби комплектуючих — є відмінною особливістю перевантажувачів SENNEBOGEN.

Розглянемо кілька прикладів успішного застосування перевантажувачів SENNEBOGEN. Давній покупець продукції SENNEBOGEN — фірма «Schrott Wetzel GmbH» з м. Мангайма (ФРН) — з 50-х років минулого століття займається сортуванням та реалізацією металобрухту. Немає потреби говорити про те, що професійне сортування різних матеріалів за видами та габаритами, їхнє правильне складування та навантаження дуже важливі для подальших технологічних процесів. Досить сказати, що відсортований тут брухт охоче купують багато підприємств чорної та кольорової металургії ФРН та інших європейських країн. Зрозуміло, що за півстоліття роботи «Schrott Wetzel GmbH» на ринку ця фірма мала можливість експлуатувати різні види підйомно-перевантажувального обладнання, але в результаті зупинилася на перевантажувачах SENNEBOGEN. Це підприємство одним із перших придбало в 1996 перевантажувач SENNEBOGEN 825 серії A, а потім і інші моделі «зеленої лінії»: від SENNEBOGEN 821 до SENNEBOGEN 870 у всіх варіантах. Усі ці машини потрібні для високопродуктивної перевалки металобрухту. Вони працюють приблизно 14 годин на добу. Нещодавно фірма придбала ще один перевантажувач — SENNEBOGEN 850 R1 Special з живленням від електродвигуна потужністю 200 кВт. Забезпечений 21-метровою стрілою й багатощелепним грейфером місткістю 1,4 м3, даний перевантажувач щодня здійснює перевалку 2100 т металобрухту, який може складуватися на висоті до 15 м. Дана машина здатна майже безшумно обробляти за годину до 200 т. 10 м. Для останніх використовується спеціальний грейфер виробництва «SMAG GmbH» (ФРН). І взагалі цей перевантажувач може працювати з різними змінними робочими органами. Комбінація гусеничного шасі з 10-метровим електрокабелем є відмінним рішенням для збільшення радіуса дії машини, а сам двигун безшумний, дуже економічний, не вимагає особливого обслуговування і продовжує термін служби гідравлічних компонентів. Зрозуміло, що в цьому випадку виключаються і природні простої через дозаправку двигуна внутрішнього згоряння. П’ятиметровий пілон і стійка й комфортабельна кабіна, що підійматися, створюють відмінний огляд для оператора. SENNEBOGEN 850 R Special поєднує в собі найвищу якість, економічність, високу продуктивність, безпеку та першокласні умови праці. Новим перевантажувачем задоволені й робітники та керівники фірми «Schrott Wetzel GmbH».

У квітні 2007 року в місто Азов Ростовської області було поставлено гусеничний перевантажувач SENNEBOGEN 850 R Special масою 80 т. Він має 3-метровий пілон та вигнуту стрілу типу «банан» із максимальним вильотом до 21,5 м. Машина призначена для навантаження та вивантаження із суден металобрухту, колод, сипучих матеріалів та ін. Машина обладнана гідропідйомником кабіни з висотою підйому 3 м від базового положення (або 8,5 м від рівня причалу) та висуванням вперед до 4,5 м від осі повороту. Потужний та міцний перевантажувач SENNEBOGEN 830 M нової серії D спеціально розроблений для перевантаження та сортування (а також руйнування) найрізноманітніших матеріалів. Завдяки новій конструкції ця модель має чудові експлуатаційні характеристики, зокрема — швидкість обробки вантажів. До основних конструктивних особливостей перевантажувача можна віднести нову кабіну maXcab з покращеним підйомним механізмом, оптимальною стійкістю та сидінням оператора на пневмопідвісці. Діагностична система SDS (SENNEBOGEN Diagnostic System) здійснює моніторинг усіх важливих функцій машини та двигуна, а конструкція системи охолодження ґрунтується на пліч-о-пліч розташованих радіаторах, що виключають засмічення. Модель SENNEBOGEN 830 M серії D має потужний динамічний привід механізму вильоту стріли для виконання швидких робочих циклів. Усе це базується на надбудові нової конструкції. Машина масою 36 т приводиться в дію двигуном Deutz потужністю 202 л. Крім вищезгаданих переваг, модель SENNEBOGEN 830 M серії D має:

  • великий поперечний переріз рами (від стріли до противаги);
  • повністю нову кінематику для стріли з дуже великими підшипниками для безперервної високопродуктивної роботи у важких режимах; повністю перероблену конструкцію шасі та надбудови;
  • нові зсувні двері та стандартні сходи з поручнями, що забезпечують більшу безпеку та комфорт при вході в кабіну та виходу з неї;
  • велике поворотне кільце з внутрішнім зубчастим зачепленням та безперервним змащенням;
  • просте та швидке обслуговування завдяки точкам централізованого змащення.

Нова гнучка гідравлічна система VARIO TOOL надає можливість просто, швидко та безпечно міняти різні навісні робочі органи перевантажувача SENNEBOGEN 830 M серії D.

Ця система вперше була представлена ​​публіці саме з цією машиною на виставці Bauma-2007. Її відвідувачі були приємно здивовані оригінальною конструкцією та простотою роботи системи VARIO TOOL, яка є швидкозмінним і повністю автоматичним зчепленням усіх робочих органів зі стрілою машини. Не залишаючи кабіни, оператор, може, швидко й легко перейти на роботу з такими пристроями, як:

  • вигнута вставка для роботи із захватним пристроєм;
  • реверсивна вставка для грейфера, що сортує/руйнує;
  • пристрій для встановлення ножиць різних виробників, у тому числі ножиць LaBounty MSD 2000R.

Також можна швидко під’єднати кабель для електромагнітної плити. Усі гідравлічні та електричні підключення виконуються натисканням кнопки. Це дуже підвищує продуктивність та активну безпеку при одночасному збільшенні технологічної гнучкості. Змінні пристрої просто і швидко гарантують дуже ефективне використання перевантажувача, що відкриває нові перспективи для застосування подібних машин SENNEBOGEN. Так, цілком очевидні їхні переваги при роботі на звалищах та для знесення різних будівель. З застосуванням VARIO TOOL часте перемикання з роботи грейфером на роботу ножицями стає справою простою й низьковитратною, а потрібний інструмент завжди готовий до роботи в необхідний час. Тож простої через великі витрати часу на трудомістку зміну робочих органів, схоже, канули в минуле. Перевантажувач SENNEBOGEN 830 M серії D поєднує в собі функціональні можливості різних спеціальних машин. Оригінальний механізм зчеплення з круговим захистом та 12-міліметровою сталевою відкидною стулкою гарантує не зношуване та герметичне з’єднання, а також оптимальний захист від пилу та бруду. Змінні пристрої можуть бути взяті безпосередньо з землі та укладені туди ж — це величезний плюс із погляду швидкості виконання робіт і безпеки, а приєднання пристрою може здійснюватися, навіть під робочим тиском. Значні розміри поперечних перерізів гідравлічних з’єднань гарантують повну передачу потужності без втрат. Інструментальне керування SENNEBOGEN Tool Control гарантує оптимальне приведення в дію різного навісного обладнання за допомогою програмування різних гідравлічних витрат та встановлення параметрів тиску. Розповідаючи про перевантажувачі SENNEBOGEN, не можна залишити без уваги найбільші машини «зеленої лінії» — типорозміру 880, які були розроблені спеціально для роботи в екстремальних умовах перевалки вантажів і випускаються в трьох основних версіях: 880 R-HD, 880 Special і 880 EQ Special. Конструкція пілона пропонується відповідно до потреб замовника. Моделі 880 R-HD і 880 Special мають експлуатаційну масу 125–145 т і виліт стріли 25 м. Вантажопідйомність на вильоті 21 м становить 13,7 т. 880 EQ Special оснащується рухомою противагою, при цьому експлуатаційна маса збільшується до 215-225 т (залежно від змінного робочого органу), виліт стріли — до 33 м, а в/п на вильоті стріли 27 м становить 14 т. У рух машину приводить дизельний двигун САТ С16 потужністю 354 кВт.

880 Special комплектується дизельним двигуном потужністю 470 кВт, що достатньо для виконання будь-якого виду вантажно-розвантажувальних робіт. Точно збалансоване шасі, оснащене гусеничним візком B9HDS, що не потребує обслуговування, гарантує високий ступінь пасивної та активної безпеки на будь-якому типі поверхні. Установка противаги не вимагає збільшення потужності двигуна, оскільки вона витрачається фактично тільки на операцію підйому вантажу. На всі моделі типорозміру 880 як опція можуть встановлюватися електродвигуни потужністю 450 і 355 кВт, які мають знижені нормативи щодо сервісного обслуговування та скорочують операційні витрати. Установка електродвигунів значно знижує рівень шуму та підвищує термін служби техніки. Сучасна кабіна забезпечує добрий круговий огляд. Кабіна має широке підлогове вікно, яке дає огляд усієї робочої зони. На машинах типорозміру 880 монтується кабіна нової розробки Skylift II, яка може висуватися від центру машини на 10,73 м. Висота розташування кабіни варіюється від 2,6 до 12,5 м (в залежності від висоти пілона). Це забезпечує високий рівень активної безпеки та чудовий огляд робочої зони. Кабіна моделі 880 EQ Special розташовується на відстані 6 м від центру машини та забезпечує висоту огляду 14 м. Перша машина 880 EQ Special на початку 2007 р. була поставлена ​​в один із турецьких портів. Сьогодні завод SENNEBOGEN Maschinenfabrik GmbH виконує кілька замовлень на виготовлення аналогічних перевантажувачів у різних варіантах виконання. Слід сказати, що нині дуже багато портів обмежені у використанні колісної та гусеничної перевалочної техніки через недостатню міцність причалів: у СРСР діяла норма припустимого навантаження на причал — 4 т/м2. Посилені балки в конструкції таких причалів були передбачені, лише під рейковими коліями. Фактично перед російськими портами стояла дилема: довічно використовувати традиційні портальні крани або принципово реконструювати причали, що в умовах чинного порту практично реалізувати дуже складно й дорого. Що ж можна зробити в цьому випадку? ВАТ «Морський порт Санкт-Петербург» у 2005 році придбало перевантажувач SENNEBOGEN 870 M-HD, який зараз використовується для перевалки колод, металобрухту та генеральних вантажів. Грунтуючись на успішному досвіді експлуатації даної машини, ЗАТ «Четверта стивідорна компанія» та ВАТ «Морський порт Санкт-Петербург» прийняли стратегічне рішення принципово змінити технологію навантаження сипких матеріалів на судна водотоннажністю до 60 тисяч тонн. Нова технологія грунтується на техніко-експлуатаційних параметрах перевантажувача SENNEBOGEN 880 EQ Special. У результаті виконаних розрахунків продуктивності та тісної взаємодії фахівців замовника та постачальника (московського ЗАТ «КВІНТМАДІ») було знайдено оптимальний варіант компонування та комплектації техніки. Після проведених погоджень, наприкінці 2006 року було розміщено замовлення на виготовлення двох рейкових перевантажувачів SENNEBOGEN 880 EQ A-Special-HD (у виконанні з електродвигуном) на порталі з рейковою колією 10,5 м. Дані машини виготовляються відповідно до російських правил та стандартів, що дозволяє встановлювати та експлуатувати їх на одному рейковому шляху з портальними кранами без додаткових витрат та робіт із посилення причалу. Таке компонувальне рішення потенційно цікаве практично всім портам Росії та СНД, спроєктований та побудованим у СРСР. Завдяки спільно знайденому рішенню, замовник отримує можливість використовувати найпрогресивнішу сучасну технологію перевалки вантажів без суттєвих інвестицій у реконструкцію причалів. Високопродуктивні перевантажувачі SENNEBOGEN дозволять виконувати запланований обсяг перевалки меншою кількістю техніки завдяки насамперед високій швидкості виконання всіх робочих операцій. Пряме шарнірне кріплення грейфера до стріли, максимально точне й повністю гідравлічне регулювання джойстиками робочих швидкостей забезпечують — крім високої продуктивності — незрівнянно велике збереження залізничного рухомого складу при розвантаженні, оскільки практично виключаються ударні навантаження на днище і стінки. Індивідуальна комплектація перевантажувача, що включає, зокрема, 4-метровий пілон і стрілу К33, дозволяє переміщати грейфер на вильоті до 36 м, працювати з глибиною занурення до 15 м і висотою підйому до 30 м. Вантажопідйомність машини залежить від вильоту та висоти підйому стріли в зоні вильоту до 30 в/п знаходиться в межах 10–28,9 т.

Гарантійний термін на всі перевантажувачі SENNEBOGEN складає 12 місяців, або 2000 мотогодин. Як опція гарантія може бути продовжена до 3–4 років. У цьому випадку продажна ціна збільшиться на 2–3 %, і замовник має виконати низку додаткових умов. На прикладах використання перевантажувачів «зеленої лінії» компанія «SENNEBOGEN Maschinenfabrik GmbH» вкотре демонструє свої можливості пропонувати ефективні технічні та економічні рішення, які здатні задовольнити найрізноманітніші вимоги замовників.

Матеріал статті взято із сайту www.lonmadi.ru