Tomas Kislinger, керівний директор, NEUERO. Сьогоднішнє розмаїття постачальників і устаткування ринку дозволяє розглядати безліч варіантів для розвитку. Різні виробники активно борються за вдосконалення обладнання, зменшення його собівартості та, що важливіше, зменшення термінів його окупності. Зростання фрахтових ставок за останні кілька років забезпечило сприятливі умови для інвестування та збільшення продуктивності обробки суден. Збільшуючи швидкість розвантаження судна, компанія знижує експлуатаційні витрати, що дозволяє їй бути конкурентоспроможнішою на відповідному ринку. Ця стаття не є порівнянням обладнання. Натомість вона є коротким викладом того, що можна очікувати від пневматичних суднорозвантажувачів, як основних розвантажувальних машин. Важливо розглянути такі моменти:

Обмеження

Головним обмеженням є те, що вантаж транспортується повітрям. Деякі вантажі складно піддаються економічному пневматичному транспортуванню, деякі — взагалі не піддаються пневматичному транспортуванню. Це такі вантажі, як пісок, залізняк тощо.

Судоразгрузчик 300 т/ч в России

Вантажі

Загалом, вантажі, придатні для перевалки пневмотранспортом, мають бути легко сипкі та мають питому вагу менш як 1 т/м3. Якщо вантаж відповідає цим вимогам, його можна перевантажувати. Мають бути також враховані інші вимоги, такі, як крихкість, корозійність, гігроскопічність, вплив на вузли та деталі обладнання. Для спрощення та з метою обговорити більшість пневматичних суднорозвантажувачів, говоритимемо про зерно та різні кормові вантажі (соєвий шрот, ріпак та ін.) та глинозем.

Зерно

Пневматичні розвантажувачі широко використовуються на зернових терміналах, млинах та олійноекстракційних заводах. Продуктивність розвантаження залежить від продуктивності заводів або від обсягів поступаючих вантажів, але зазвичай варіюються від 100 т/год до 1000 т/год. Найбільш популярні на сьогодні моделі мають продуктивність від 300 т/год до 600 т/год.

Корми

Чи можу я вивантажувати пневматичним розвантажувачем крупу, борошно грубого помелу?

Більшість таких вантажів не є вільно текучі та важко піддаються розвантаженню, але пневматичні розвантажувальні машини широко використовуються для перевалки таких вантажів у портах по всьому світу. У порівнянні з вивантаженням зернових, при роботі з такими вантажами буде присутнє зниження продуктивності. Це відбувається через те, що необхідно створити силу, що переміщає вантаж у всмоктувальне сопло, а також через іншу питому щільність. Продуктивність при роботі з такими вантажами за нормальних умов становить близько 60 % від номінальної. Знаючи вимоги до інтенсивності перевалки подібних вантажів можна прийти до двох рішень. Перше — робота з потужними ковшовими навантажувачами, які переносили б вантаж безпосередньо до всмоктуючого сопла. У такому разі конструкція суднорозвантажувальної машини має бути достатньо потужною, щоб опустити навантажувач (до 15 тонн вагою) у трюм за допомогою власної стріли з механізмом підйому. Це усуває потребу використання додаткового крана. Друге рішення — використання спеціального сопла з головкою, що обертається або вібрує, яка розпушує вантаж і переміщає його до всмоктуючого сопла. Як у першому, так і в другому випадку, належна увага повинна бути приділена правильної конструкції розвантажувальної машини для того, щоби сопло могло проникнути у всі частини трюму та дістати весь вантаж. У будь-якому випадку машина має мати спеціальну конструкцію для того, щоби витримувати додаткові навантаження від допоміжної вантажної лебідки або всмоктувального сопла з активною головкою. Якщо вантаж має велику кількість домішок, пневматична система розвантаження пропонує різні переваги. Сторонні включення, такі, як дерево, мішковина, сталева стружка можуть застрягти або заклинити в механічній розвантажувальній машині, що спричинить пошкодження або зупинку процесу вивантаження на час, необхідний для видалення перешкоди. На пневмотранспорті ці включення легко проходять по матеріалопроводу. Додатково для покращення проходження сторонніх включень, може бути встановлений стрічковий шлюзовий затвор.

Глинозем

Вивантаження глинозему — це особливий випадок. Глинозем — дуже дрібний та абразивний вантаж і потребує спеціальних пристроїв для його відокремлення від повітря. Для розв’язання проблем, що виникають при вивантаженні абразивних матеріалів, використовують стрічкові шлюзові затвори й матеріали, стійкі до абразивного зносу. У всьому світі більшість комбінатів, що випускають алюміній, покладаються на пневматичні суднорозвантажувальні машини для повного забезпечення виробництва сировиною. Це приклад надійності пневматичних систем розвантаження суден.

Органічні матеріали

З появою компаній, що шукають альтернативні відновлювані джерела енергії, виникла потреба в надійних та ефективних розвантажувальних систем. Перша машина безперервного транспорту для вивантаження різних типів органічного палива із суден була встановлена ​​на терміналі Essent Energie у Голландії. Вибір було зупинено на пневматичній системі з низки причин. Ці причини включали надійність, захист довкілля та ефективність роботи. Обладнання довело по всіх пунктах, що вибір було зроблено правильно, оскільки воно працювало безперервно впродовж більш як трьох років.

Пошкодження вантажу

У минулому питання пошкодження вантажу не було значним і не приділялося належної уваги. Про це можна судити з рис. 2.

Рис.2

Вантаж (в цьому випадку кукурудза) бився об тверду пластину, перш ніж потрапляв у бункер. Цю проблему можна було вирішити, встановивши спеціально сконструйований для погашення швидкості вантажу лоток (рис. 3).

Рис.3

Другим мінусом застарілих установок була велика швидкість переміщення вантажу. З метою забезпечення розрахункової продуктивності створювався швидкий потік повітря, що спричиняло збільшення швидкості руху вантажу. Результат — його підвищене пошкодження та збільшене зношення вузлів та деталей перевантажувального обладнання. На сьогодні використання частотних регуляторів для контролю швидкості дозволило покращити якість перевантаження.

Переваги:

  • Зниження початкової вартості обладнання
  • Зниження ваги обладнання
  • Зниження експлуатаційних витрат
  • Проста та безпечна експлуатація
  • Екологічно чисті, як за параметрами шумового забруднення, так і за параметрами викиду пилу.

Капіталовкладення

Менша вага пневматичних суднорозвантажувальних машин досягається завдяки застосуванню транспортуючих труб, замість механічного конвеєрного обладнання. Вага вантажу, що вертикально й горизонтально переміщується, підтримує стріла і, відповідно, конструкція порталу машини. Найменша експлуатаційна вага та навантаження на колеса дозволяють знизити капіталомісткість інфраструктури.

Ефективність

Найчастіше ефективність не згадується, оскільки вона залежить від багатьох факторів, які не підвладні постачальнику обладнання. Досвід клієнтів показав, що нормальною, може вважатися продуктивність пневматичного обладнання в 70 % від номінальної, проте ми спостерігали й значно ефективнішу роботу. Розвантажувальні машини, що працюють із найбільшою результативністю, більш економічні, оскільки оператор має можливість краще використовувати доступні ресурси. Значною перевагою нашого обладнання, яке дає змогу працювати з більшою ефективністю, є те, що воно може вибирати вантаж із дна трюму (мал. 4), у такий спосіб зменшуючи час на зачищення судна.

Рис.4

Висновок

Пневматичні суднорозвантажувальні машини можуть ефективно використовуватися як з сипучими, так і з вантажами, що злежуються. До того ж, вони пропонують більшу загальну результативність, менші експлуатаційні витрати, меншу вартість інфраструктури; вони легкі та безпечні у використанні та екологічно чисті.